Wybór zasłon do pokoju dziecięcego

zasłony dziecięce

Temat zasłon do pokoju dziecka wydaje się być banalny, jednak wobec dostępności wielu odmian tkanin i rolet ambitni opiekunowie stoją przed trudnym wyborem rodzaju tkaniny i jej faktury tudzież koloru. Bo zasłony dziecięce maja spełniać kilka funkcji. Najważniejsza jest funkcjonalność, czyli ma zasłaniać okno kiedy potrzeba.

Jeśli pokój jest bardzo nasłoneczniony zasłony do pokoju dziecięcego powinny umożliwiać stworzenie warunków cienia. Jeśli dziecko chodzi wcześnie spać, zasłony mają tworzyć ciemność, nawet gdy za oknem jest jeszcze dość jasno. Są w sprzedaży tkaniny o splocie umożliwiającym zaciemnienie, ale zwykle mają barwy, których się w dziecięcych pokojach nie stosuje: zbyt surowe, dość ciemne. A teraz funkcja estetyczna. Cała paleta barwnych tkanin o wzorach nieodzwierciedlających zainteresowania małych dzieci , czyli postacie z bajek i filmów jest propozycją kuszącą, ale i ryzykowną.

Po pierwszych chwilach radości i zachwytów pojawia się znużenie takim motywem, zwłaszcza, gdy postaci jest wiele, dużo się dzieje a kolory są nazbyt krzykliwe. Nie pozostawiają też wiele miejsca dla wyobraźni dziecka. Trzeba więc nie ulegać pierwszym emocjom, a spojrzeć na zakup krytycznie i z dystansem. Może znajdzie się wzór o treści uspokajającej, kolorach stonowanych? Wiele też zależy od wystroju pokoju dziecka. Ważne jest, by pokój nie był zbyt dopracowany, by można było przeistaczać go w pustynię, las, bunkier i inne miejsca, będące scenerią zabawy. Zasłony dziecięce mogą mieć tu własną rolę.

Żaluzje są dobrą propozycją dla starszych dzieci. Maluchy mogą łatwo zepsuć ich mechanizm. Pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Zasłony dziecięce muszą być umocowane tak, by nie dało się ich łatwo zerwać w czasie zabawy. Jednak trzeba unikać mechanizmów, które same zasłaniają i odsłaniają, bo łatwo o awarię w czasie użytkowania przez dzieci.