Specyfika fotografii ślubnej

ślub na zdjęciach

Fotografia, jako szybko rozwijająca się sztuka, posiada bardzo wiele odmian. Wśród nich są czysto artystyczne oraz takie, które łączą wysoką estetykę z pragmatycznością. Do tych ostatnich należy na przykład niezwykle popularna fotografia ślubna.

Ludzie, odkąd to tylko jest możliwe, chętnie dokumentują piękne i wyjątkowe chwile w swoim życiu. Do takich niewątpliwie należy ślub i wesele. Zwykle zdarza się tylko raz w życiu, to także okazja do uwiecznienia na zdjęciach całej rodziny i oczywiście głównych postaci – pana i panny młodej. Misterne przygotowania, stroje, wystrój sali, to wszystko sprawia, że przyjemnie ogląda się po latach albumy ze zdjęciami. Dlatego sesje ślubne cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Na czym jednak polega specyfika takiej pracy?

Fotograf ślubny – http://www.fotodziedzic.pl/wadowice/ – ma trudne zadanie. Okazję do zrobienia dobrych zdjęć ma tylko raz – nic z tego, co dzieje się w trakcie ceremonii i przyjęcia nie zostanie nigdy powtórzone, więc nieujęte w kadr, przepada bezpowrotnie. A takie właśnie jest jego zadanie – sprawić, by zdjęcia ślubne rzetelnie i zarazem pięknie przywoływały wspomnienia.

Oprócz tego, fotograf musi także dokumentować całość uroczystości, nie ingerując w nią. Praca ta wymaga od niego często całonocnego stania i przemieszczenia się z ciężkim aparatem, by uchwycić wszystko to, co dzieje się w kościele oraz na sali. Nie jest to łatwe, ponieważ w trakcie ślubu i wesela niemal nikt nie pozuje. Jest to pewien rodzaj fotografii dokumentalnej – utrwalania scen z dziejącego się na bieżąco życia.