Do czego służy przenośny Spektrometr Ramana? Wykorzystanie, zasada działania

analiza składu

Wiele osób zapewne nie wie w jaki sposób służby specjalne badają substancje chemiczne w celu ich rozpoznania. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z istnienia urządzenia o nazwie spektrometr Ramana.

Spektrometr jest to urządzenie służące jednostkom policji, służbom celnym, straży pożarnej czy straży granicznej do detekcji chemicznej. Jest to jeden z najbardziej kompleksowych, szybkich a przede wszystkim jednoznacznych sposobów wykrywania narkotyków, dopalaczy czy materiałów wybuchowych i bojowych środków chemicznych. Dzięki niemu służby czy osoby prywatne w bardzo szybkim czasie są w stanie określić czy dana substancja stanowi zagrożenie dla ludzi lub czy dana osoba jest pod wpływem na przykład środków odurzających.

Spektroskopia Ramana pozwala na uzyskanie tak zwanego widma w zależności od rodzaju badanego materiału. Powszechnie spektrometr Ramana jest stosowany w takich działach jak chemia, farmacja czy medycyna. Dostępne na rynku zestawy pozwalają na kompleksową analizę, a ponadto pomiar sygnału, wykonanie wizualizacji, dostęp do archiwów, drukowanie w gotowych szablonach czy konwertowanie do różnych formatów. Każdy zestaw składa się z trzech elementów. Wyróżniamy:
– źródło wzbudzania,
– detektor
– oprogramowanie do analizy.

Do pierwszej fazy jako wzbudzenie wykorzystywany jest laser, który zintegrowany jest z sondą światłowodową. Przy użyciu lasera zaleca się noszenie okularów ochronnych. Do detekcji wykorzystywany jest bardzo czuły spektrometr. Natomiast program do analizy umożliwia ostatnią fazę badania. W wielu modelach pomyślano o wbudowaniu całej bazy chemicznej, dzięki czemu nie musimy być specjalistą w dziedzinie chemii, aby określić rodzaj badanej substancji. Czas oczekiwania na wynik to zaledwie kilka sekund. Urządzenia są dostosowane do pracy w trudnych warunkach. Nie straszne im deszcz czy minusowe temperatury. W wielu gotowych zestawach producenci do działania urządzenia wykorzystują laser jednak obecnie są to wysokiej jakości lasery nie wzbudzające fluorescencji. Więc nie są już tak szkodliwe jak poprzednie modele spektrometrów.

Przenośny spektrometr Ramana pozwala na wykonanie badania poza laboratorium. Jest w stanie wykryć substancje wybuchowe w terenie, identyfikuje szeroki zakres substancji chemicznych środków odurzających, narkotyków, czy materiałów niebezpiecznych. Urządzenie rozpoznaje płyny, proszki, pozwala na analizę materiałów barwnych lub substancji znajdujących się w opakowaniach czy też pojemnikach. Aby utrzymać niebezpieczną substancję w bezpiecznym szczelnym opakowaniu należy wykonać badanie przy użyciu adaptera próbek do pomiarów punktowych. Spektrometr jest w stanie rozpoznać czy dana substancja jest niebezpieczna, podlega ograniczeniom czy jest składnikiem takiej substancji.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Przy wyborze należy się kierować ich zastosowaniem. Wyróżnia się spektrometry do pomiarów cieczy i proszków, czy spektrometry do badań substancji w zależności od siły sygnału (w zależności od czasu integracji).