Dlaczego lepiej wybrać oświetlenie LED?
Pierwsze diody LED (skrót od light-emitting diode, po polsku określana też często jako dioda elektroluminescencyjna) – wynaleziono już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a za wynalazcę uważa się Nicka Holonyaka juniora (choć tak naprawdę pierwsze warianty podobne do klasycznych diod LED pojawiały się już 30-40 lat wcześniej).
Bardzo szybko zdobyły popularność ze względu na zestaw szczególnie przydatnych, charakteryzujących je cech, Pośród nich należy wyróżnić przede wszystkim mały pobór prądu – jest to cecha, dla której w obecnych czasach bardzo rozpowszechniły się warianty oświetlenia, w których wykorzystywana jest żarówka LED. Wypierane są zatem tradycyjne żarówki oraz ich późniejsze odmiany, jak żarówki halogenowe czy nawet świetlówki. Drugą z cech pokazujących jak duża jest przewaga oświetlenia LEDowego jest duża sprawność, a tym samym małe straty energii podczas eksploatacji.
Warto wiedzieć, że w przypadku zwykłych żarówek jedynie część pobieranej przez nie energii wykorzystywana jest do świecenia. Ogromna część energii jest niestety zamieniana na ciepło i o ile w mroźne, zimowe dni może to być cecha pożądana, to niekoniecznie tak będzie w letnie wieczory. Poza tym z pewnością mamy zainstalowany bardziej wydajny sposób ogrzewania pomieszczenia niż wykorzystywanie do tego zwykłej żarówki. Charakterystyczna dla oświetlenia LEDowego jest również mała wartość napięcia zasilającego, co przekłada się na znacznie bezpieczniejszą eksploatację i minimalizację ryzyka porażenia prądem, natomiast trzeba pamiętać, że aby móc zasilić takie źródła światła z tradycyjnej sieci energetycznej to musimy zastosować albo odpowiedni zasilacz LED, albo upewnić się, że każda z kupowanych żarówek LED będzie miała własną przetwornicę.