Tynki cementowo wapienne oraz gipsowe

tynki cementowo-wapienne Kraków

Częstym dylematem podczas remontu jest ten dotyczący tynku. Nie wiadomo, czy lepiej zdecydować się na tynki gipsowe, czy może jednak lepsze są bardziej tradycyjne tynki cementowo  wapienne. Warto nieco przybliżyć te dwa rodzaje tynków, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Charakterystyka tynków cementowo wapiennych

W tym przypadku mowa o tynkach, które oczywiście powstają z cementu oraz wapna. Nie każdy wie, że to nie wszystkie składniki mieszanki cementowo wapiennej. Niezbędnym składnikiem jest oczywiście również piasek, a całość musi być rozrobiona w wodzie.

Generalnie, przygotowanie takiego tynku można przeprowadzić na dwa odmienne sposoby. Dawnej w zasadzie zawsze było tak, że pracownik firmy budowlanej samodzielnie przygotowywał od początku do końca tynki cementowo wapienne. Rozwiązanie to miało jednak wiele wad, a mianowicie, nie zawsze otrzymywane tynki cementowo wapienne były faktycznie wysokiej jakości. Rzecz w tym, że nie każdy jest w stanie za każdym razem robić taki sam tynk. Czasami wychodził więc on nieco lepszy, a innym razem był gorszy. Ażeby mieć pewność, że kupuje się tynk o określonych właściwościach, trzeba kupować taki ze sklepu. Dzisiaj zwykle tak się właśnie robi.

Trwałość tynków gipsowych

Innymi popularnymi tynkami obok tynków cementowo wapiennych są tynki gipsowe. Nie ma wątpliwości, że są one zdecydowanie trwalsze od tynków cementowo wapiennych. Poza tym, mają jeszcze co najmniej kilka innych zalet. Przykładowo, uważa się, że w przygotowanie tynków gipsowych przeważnie trzeba włożyć zdecydowanie mniej wysiłku. Prace remontowe generalnie są łatwiejsze, jeśli korzysta się z tych tynków.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet tynki gipsowe nie są idealne. Ich wadą jest destrukcyjny wpływ na metal. Chodzi tutaj o metal, który łatwo rdzewieje, mowa więc przede wszystkim o stali.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System