Wykopy w budownictwie – co to?

wykopy - Titan Polska

Jeśli nie jesteś osobą pracującą w branży budowlanej, na pewno zastanawiasz się, czym są szalunki wykopowe. Jest to tymczasowa konstrukcja wykonana z różnych asortymentów drewna i płyt. Jak sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie zabezpieczać wykopy.

Są one przydatne podczas prac prowadzonych na dużych głębokościach np przy tworzeniu kanalizacji, w budownictwie mieszkaniowym lub przemysłowym. Szalunki do wykopów dzielimy na lekkie, średnie i ciężkie. Lekkie szalunki są takie tylko z nazwy, mogą bowiem ważyć nawet 1400 kg. Każdy rodzaj tych szalunków wykorzystuje się do innego rodzaju prac. Bardzo ważne jest, aby zainwestować w wysokiej jakości szalunki, dzięki temu prace budowlane staną się bezpieczniejsze i będą przebiegać wydajniej. Zobacz na: https://www.titan.com.pl/szalunki-wykopowe

A przecież o to wszystkim chodzi żeby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie przy jak najmniejszych kosztach. Zdecydowanie nie warto oszczędzać kiedy w grę wchodzi ludzkie życie i zdrowie. Sprzęt powinien posiadać certyfikat, który potwierdzi, że jest zgodny z przepisami BHP. Dodatkowo nad takimi pracami powinna mieć nadzór osoba, która ma odpowiednie uprawnienia. Jeśli posiadasz niewielką firmę, lepszą opcją może się dla ciebie okazać wynajem szalunków, w internecie bez problemu znajdziesz mnóstwo takich ofert. Zabezpieczanie wykopów to praca dla doświadczonych specjalistów, nie należy zlecać jej nowicjuszom. Należy gruntownie przemyśleć wybór ekipy budowlanej. Najlepiej popytaj wśród znajomych lub poczytaj opinie na forach internetowych.