Technologie wykorzystywane w geotechnice

geotechnika

Pozornie małe i nieznaczące rzeczy takie jak chociażby gwoździe, śruby czy kołki są materiałami, które w swojej prostocie wydają się banalne. Czy wiecie jednak jak produkuje się śruby? Każda z nich ma swoją własną specyfikację często składającą się z kilkudziesięciu stron dokładnego opisu. Każda z nich musi posiadać również odpowiednie certyfikaty jakości i wytrzymałości.

Dlatego kupując tak banalną rzecz jak śruba należy dokładnie zastanowić się jaki rodzaj śrub wybrać. Oczywiście dla zwykłych laików, którzy nie konstruują poważnych konstrukcji, wytrzymujących duży nacisk, nie potrzebne będą specjalne elementy złączne. Zupełnie inaczej jest w zakładach produkcyjnych tworzących dla nas meble, maszyny i urządzenia.

Śruba śrubie nie jest równa. Standardowe śruby tworzone są ze stali konstrukcyjnej zwykłej jakości. To elementy, które najczęściej znaleźć możemy w sklepach. Skręcamy z nich szafki i używamy do innych, mało specjalistycznych celów. Materiał z jakiego wykonane są śruby powinny spełniać kilka kryteriów – przede wszystkim jednak powinny być one plastyczne i łatwe do obróbki ale równocześnie wytrzymałe. Śruby i inne elementy złączne wykorzystywane na przykład w sprzęcie wspinaczkowym muszą być przede wszystkim niezawodne.

Specjalne śruby wykorzystuje również geotechnika. Tutaj najpowszechniejszymi i najbardziej odpornymi materiałami są stale konstrukcyjne chromowe lub chromowo-niklowe. W sprzętach, które często są demontowane a śruby wykręcane, stosuje się stale cjanowane, które są bardzo odporne na ścieranie. Niemal każda tworzona konstrukcja musi mieć dokładną specyfikację dotyczącą poszczególnych elementów złącznych. Regulują to europejskie normy jakości ISO. Śruba bez specyfikacji nie ma prawa znaleźć się w żadnym wyrobie.

Obecnie coraz bardziej udoskonala się elementy złączne, które od momentu wynalezienia były najbardziej innowacyjnym wynalazkiem pozwalającym na szybki rozwój przemysłu.