Materiały ogniotrwałe w przemyśle

cegła

Czy zastanawialiście się z czego zrobione są kominki i piece? Dlaczego ich użytkowanie jest bezpieczne a ogień nie wyrządza szkód – nawet tam, gdzie panuje ogromna temperatura? Jest to zasługa coraz prężniej rozwijającego się materiałoznawstwa, dzięki któremu możemy jeszcze bezpieczniej i skuteczniej wpływać na pracę w takich miejscach jak na przykład huty.

Oczywiście cegły szamotowe (te stosowane do budowy pieców) stosowane były już od stuleci, jednak dzisiaj mamy możliwość korzystania z innych materiałów takich jak choćby kleje odporne na działanie ognia – to pozwala na dalszy rozwój wszystkich tych miejsc, w których pracuje się przy wysokich temperaturach.

Materiały ogniotrwałe wykonywane są obecnie zaawansowaną metodą ceramicznych produktów włóknistych. Mają one niezaprzeczalne zalety takie jak przede wszystkim odporność na bardzo wysokie temperatury, lekkość i łatwość montażu. Jednym z produktów, które wytwarza się tą metodą jest taśma ceramiczna oraz elementy takie jak rurki czy betony ogniotrwałe. Wiele z nich wykorzystywanych jest nie tylko w przemyśle, ale również w naszych domach – na przykład przy tworzeniu kominków oraz pieców.

Polska stała się bardzo ważnym eksporterem materiałów ognioodpornych – nasi specjaliści mają bowiem do zaoferowania kupcom zagranicznym materiały bardziej efektywne i skuteczne a przy tym tańsze od ich odpowiedników produkowanych za granicami naszego kraju, przykładem może być tutaj . Badania nad materiałami ognioodpornymi mają również inną zaletę – wykorzystywane są w pożarnictwie.

Produkuje się z nich również odzież ochronną i sprzęt niezbędny w akcjach ratowniczych, co ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo i skuteczność pracy strażaków. Obecnie produkuje się kombinezony, rękawice czy kaski, które znacznie polepszają bezpieczeństwo w codziennej pracy strażaków.