Lakiery metaliczne, perłowe, akrylowe

lakier samochodowy

Warsztaty samochodowe oferują usługę lakierowania, czyli pokrywania samochodu specjalnymi farbami nadającymi mu wybranego przez nas koloru i połysku, a także chroniącego przed rdzą. Możemy z takiej usługi skorzystać, albo nie przepłacać i zabrać się za prace sami.

Jeśli nie odpowiada nam kolor pojazdu, po odpowiednim przygotowaniu i oczyszczeniu nawierzchni możemy pokryć go specjalnie stworzonym do tego celu lakierem. Dostępne na rynku lakiery samochodowe (np. w sklepie online kLakiernik) różnią się od siebie nie tylko jakością ale i rodzajem. Mogą to być m. in. lakiery metaliczne, perłowe, akrylowe, metalowe i wodne, ale w celu pokrycia samochodu zastosować można także powłoki gumowe.

Stosowanie lakieru, oprócz zmiany wyglądu pojazdu ma też inne znaczenie: zabezpiecza karoserię przed działaniem czynników zewnętrznych, np. przed działaniem wody. Odpowiednio polakierowane auto nie tylko cieszy oko, ale także nie koroduje – ochrona powierzchni jest bardzo ważnym powodem, dla którego stosuje się farby do auta.

Generalnie lakiery dzielą się na trzy rodzaje: materiał podkładowy, warstwa malarska oraz materiał nabłyszczający. Wszystkie trzy nakłada się wg. opisanej wyżej kolejności i każda z nich ma swoje odrębne znaczenie. Pierwsza przygotowuje nawierzchnię którą chcemy lakierować do pokrycia kolejnymi warstwami. Druga nadaje jej pożądanego przez nas koloru, natomiast trzecia zabezpiecza dwie poprzednie.

Warto też wiedzieć, że najlepiej używać podkładów tego samego gatunku, co powinno skutkować dłuższą ochroną karoserii naszego samochodu.