Komunikacja interpersonalna kluczem do zadowolenia z życia

komunikacja interpersonalna

Człowiek jest zwierzęciem stadnym, jest to fakt, którego nie da się ukryć. Więc sposób w jaki odnajduje się w społeczeństwie ma bezpośredni wpływ na jego wewnętrzny stan i samopoczucie. Kluczem do zadowolenia z życia jest wysoce rozwinięta komunikacja interpersonalna.

Powinna być to podstawowa umiejętność nauczana w szkołach od samego dzieciństwa. Niestety jednak tak się nie dzieje i dopiero w późniejszych latach, kiedy osoba dorasta i nabiera pewnej świadomości albo sama wybiera się na odpowiednie szkolenia w doskonaleniu komunikacji interpersonalnej. Np. poprzez szukanie w Google hasła „komunikacja interpersonalna szkolenie„. Albo w samoistnym procesie rozwija swój charakter i osobowość po prostu żyjąc i poruszając się wśród ludzi i znajomych.

W biznesie wszystko wygląda trochę inaczej, zwłaszcza gdy wybierzemy się za granicę, gdzie obowiązują inne typy zachowań oraz to co przyjęte jest za dobry lub zły gust.

To co jest odpowiednie w naszym kraju nie koniecznie musi być postrzegane dobrze w Japonii czy w Chinach. Mimo, że człowiek na całym świecie różni się niewiele, gdyż łączą nas takie same potrzeby fizjologiczne, psychiczne, budowa ciała, czy emocje jakie odczuwamy. Podobnie jest z myślami, choć tutaj przez wiele pokoleń różne kultury mogły rozwinąć inne sposoby postrzegania świata, nie zmienia to faktu, że jako człowiek mamy umysł, w którym pojawiają się myśli.

Komunikacja interpersonalna to nic innego jak jasne wyrażanie tych myśli, tak aby drugi człowiek zrozumiał co chcemy mu przekazać i aby był w stanie odpowiedzieć na to swoimi myślami. Wniosek z tego taki, że w dobrej komunikacji równie ważne jak wysławianie się jest układanie myśli w naszych umysłach.