Jakie tynki w nowym domu?

tynki cementowe Kraków

Współczesne tynki to temat niezwykle szeroki i nawet ciekawy. Na pewno nie zainteresuje on wszystkich, ale z całą pewnością osoby, które np. budują dom czy przeprowadzają generalny remont własnych czterech ścian. W takim razie warto więc zgłębić nieco temat, żeby po prostu co nieco wiedzieć na ten temat.

A więc do rzeczy. Tynki cementowo-wapienne, tynki cementowe czy gipsowe to w zasadzie podstawowe ich rodzaje, jakie powszechnie stosuje się we współczesnym budownictwie. Rodzaj zastosowanego tynku zależy od tego, jakiego typu powierzchnię będziemy tynkowali. Na zewnątrz najlepiej nadają się tynki cementowe, bo te wykazują się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a na taki przecież rodzaj uszkodzeń narażone są zewnętrzne ściany.

Tynki cementowo-wapienne można zastosować zarówno do wnętrz, jak i do zewnętrznych wykończeń. Co prawda nie są one tak twarde jak tynki cementowe, ale można je stosowań na zewnętrznych ścianach obiektów. I wreszcie tynki gipsowe. Te z kolei nadają się wyłącznie do wnętrz, bo nie są tak odporne na uszkodzenia. Ale mają inny walor, mianowicie, nadają idealną gładkość ścianom. A o to przecież chodzi, żeby wnętrza obiektów były estetyczne.
Współczesne tynki, w tym i tynki cementowo-wapienne, wykonuje się już dzisiaj w zupełnie innej technologii. Przede wszystkim wszystkie rodzaje tynków dostępne są już w postaci gotowych mieszanek, które bez najmniejszych problemów można nabyć w różnego rodzaju marketach i składach budowlanych. Nie trzeba więc za każdym razem komponować samemu takiej mieszanki, która zresztą za każdym razem wychodziła w innym odcieniu. To już przeszłość.
I jeszcze inna, istotna rzecz, mianowicie sposób, w jaki nakłada się tynki cementowo-wapienne czy każe inne. Otóż, powszechne stało się już maszynowe nakładanie tynków. Szczególnie jest to popularne rozwiązanie na dużych budowach, gdzie do wytynkowanie pozostają spore powierzchnie.

Zobacz też: tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System