Podstawa to ruch

komórki macierzyste

Już w starożytności zdawali sobie sprawę, że ruch jest niezbędnym elementem zachowania zdrowego ciała. Arystoteles już mawiał zwykle do swoich uczniów, iż nic tak nie niszczy organizmu jak długotrwała fizyczna bezczynność. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu, ze to właśnie ruch poprawia nasza kondycję.  W sposób pośredni pomaga to kontrolować wagę, a także wzmacnia nasze mięśnie. Ale czy są to wystarczające argumenty, które przekonują do regularnych ćwiczeń, chodzenia na długie spacery czy innych sposobów aktywności?
Zaledwie 10% Polaków deklaruje, że regularnie uprawia sport. Tych, którzy prowadzą osiadły tryb życia do zwiększenia aktywności fizycznej zachętą mogą być liczne korzyści zdrowotne, które płyną szerokim strumieniem z uprawiania sportu.

Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysły, a jednocześnie zmniejsza ryzyko na zapadalność na choroby przewlekle. Do głównych korzyści wynikających z uprawiania sportu oraz aktywności fizycznej  można zaliczyć zmniejszenie ryzyka otyłości oraz chorób przede wszystkim serca, wzmocnienia mięśni i kości, a także zdrowie umysłowe oraz lepsze samopoczucie.

Wpadając w wir obowiązków pracy mamy coraz mniej aktywności. Jednak każdy z nas mimo wieku i kondycji powinien uprawiać sport, który ma dać odprężenie orz ukojenie po ciężkim dniu pracy. Począwszy od dzieci młodzieży, którzy uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, przez kobiety w ciąży zabezpieczające komórki macierzyste, a na dziadkach bawiących się z wnukami w berka zakończywszy. Ruch to nie tylko sport, ale przede wszystkim codzienność, której efekt będzie jeszcze skuteczniejszy jeśli ruch połączymy ze zdrową i zbilansowaną dietą.