Praca na wysokości – na czym polega?

praca na wysokości

Niemal wszyscy kojarzą pracę na wysokości z osobą, która znajduje się na kilkupiętrowych budynkach, zawieszoną bardzo wysoko w przestrzeni lub chociażby pracującą na specjalnych rusztowaniach. To bardzo mylne przekonanie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które wydane zostało w sprawie dotyczącej ogólnych przepisów BHP, praca na wysokości to taka, która trzeba wykonywać na powierzchni wzniesionej minimum, na wysokość jednego metra nad poziom ziemi lub podłogi. Brzmi zabawnie, ale to prawda.

Nie pracujemy jednak na wysokości, jeśli swoje obowiązki wykonujemy na powierzchni osłoniętej ścianami do wysokości minimum 1,5 metra, oraz gdy jesteśmy chronieni przed upadkiem z wysokości przez dowolne urządzenia lub konstrukcje. Pamiętajmy, by nigdy nie rozpraszać pracownika, który wykonuje swoje obowiązki na wysokości. Jeden mały błąd może kosztować go życie. Oczywiście tacy ludzie przechodzą wiele kursów i szkoleń, takich jak na przykład kurs montera rusztowań, kursy wysokościowe itp., ale zawsze powinniśmy podchodzić do ich pracy z pewną rezerwą i powściągliwością.

Każdy może mieć gorszy dzień w pracy, czuć się gorzej, czy narzekać na ból głowy. O ile w pracy biurowej tego typu dolegliwości co najwyżej zmniejszą naszą wydajność, o tyle pracownika na wysokości mogą kosztować życie.

Jakie zadania może wykonywać pracownik na wysokości? Jest wiele różnych rodzajów prac, które można wykonywać na wysokości, oto niektóre z nich:
1. mycie elewacji budynków,
2. malowanie budynków,
3. przycinka drzew w mieście,
4. montaż słupów wysokiego napięcia,
5. budowa dachów.